Dolina Pałaców i Ogrodów  Trzeci odcinek rzeki Bóbr – kolejny etap biegu górnego

Pierwszy etap – na Państwa prośbę  realizujemy Szlak „Kolorowe jeziorka” w ramach Rudawskiego Parku Krajobrazowego – jeziora:  żółte, purpurowe, błękitne i zielone położone na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk, co jest następstwem wydobycia łupków pirytonośnych,  woda tworząc barwne jeziorka wypełnia dawne pokopalniane wyrobiska.  W roku 2011 Kolorowe Jeziorka zajęły III miejsce w plebiscycie  – „7 nowych cudów Polski”.

Spacer – proszę pamiętać o odpowiednim terenowym obuwiu – wchodzimy na szlak – spacer skrócony do trzeciego jeziorka 

Trasa: Wieściszowice – Karpniki – Bukowiec – Staniszów – Mysłakowice – Łomnica – Wojanów – Wojanów Bobrów 

Karpniki – Pałac Dębowy – pałacyk myśliwski z II poł. XIX w., zbudowany dla marszałka dworu księstwa Hesji barona Ulricha von Saint Paula, odznacza się eklektyczną, neogotycką formą; wśród stylów architektonicznych można zauważyć elementy charakterystyczne dla okresu renesansu, ale także dla budowli w stylu tyrolskim, co nadaje jej szczególny wygląd sielankowej, wiejskiej siedziby, wokół park krajobrazowy. Oglądamy z zewnątrz – obiekt niedostępny.

Karpniki – neogotycki pałac otoczony fosą, pierwotnie  z inicjatywy Schaffgotschów na sztucznej wyspie powstała  wieża , dwa skrzydła mieszkalne, które połączone murem tworzyły dziedziniec, w XVI wieku przebudowano zamek w stylu renesansowym; na początku XIX wieku majątek nabył książę  Wilhelm Pruski brat króla Prus Fryderyka Wilhelma III z przeznaczeniem na letnią rezydencję, przebudowa pałacu przeprowadzona została w pierwszej połowie XIX w. Pałac otrzymał wówczas neogotycki wystrój architektoniczny i romantyczno-obronny charakter. Zwiedzamy z zewnątrz

Bukowiec –  zespół pałacowo-parkowy; pierwotnie dwór obronny z II poł. XVI w. należący do rodu von Zedlitz, w II poł XVIII w. majątek nabył hr. Friedrich Wilhelm von Reden  (dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego dla Śląska i Hrabstwa  Kłodzkiego,  minister górnictwa i hutnictwa w rządzie pruskim). Wokół pałacu park krajobrazowy jeden z pierwszych tego rodzaju na Dolnym Śląsku, był pierwszym założeniem parkowym w tej części Europy w stylu romantycznym; wykorzystuje naturalne warunki otoczenia, zespół stawów, aleje, polany widokowe, Belweder, Świątynia Ateny zw. Herbaciarnią, sztuczne ruiny z wieżą widokową, budowla o charakterze gotyckim zw. Opactwem, oficyny gospodarcze – zabudowania folwarku w trakcie odbudowy.  Spacer

Łomnica – zespół pałacowo-parkowy położony nad Bobrem, pierwsza rezydencja wybudowana przez von Zedlitzów, obecnie w skład posiadłości wchodzą barokowy pałac z 1720 roku, zwany Dużym Pałacem, tzw. Mały Pałac wzniesiony w roku 1804 oraz  Folwark, całość otacza park krajobrazowy. Od 1835 do 1945 Pałac był własnością rodziny von Küster, której potomkowie ponownie nabyli ruinę dawnej rodzinnej posiadłości już po upadku Żelaznej Kurtyny.   Sklep Folwarczny – produkty regionalnego rzemiosła –wyroby lniane, od XVIII w produkowane w okolicach Jeleniej Góry, ceramika bolesławiecka, produkty drewniane, wiklinowe oraz wiele innych.  Piekarnia – chleb folwarczny prosto z pieca, zdrowa żywność, typowe dla regionu domowe przetwory, słynne kozie Sery Łomnickie oraz pyszne specjały czekoladowe. Zwiedzanie pałacu , spacer

Staniszów – w miejscowości istniały trzy majątki, które stanowiły Dominium  książęcej rodziny Von Reuss. Siedziba posiadłości mieściła się w Staniszowie Górnym. Późnobarokowa, dwukondygnacyjna  budowla  z końca XVIII wieku założona została na planie prostokąta. W połowie XIX wieku do głównego korpusu dobudowano dwa skrzydła otwierające się na wewnętrzny ogród w stylu francuskim, którego zamknięcie stanowi klasycystyczny „Dom Kawalera” zwieńczony małą wieżą z dzwonnicą i zegarem. Położenie pałacu oraz jego piękny park krajobrazowy zaprojektowany przez Petera Josepha Lenne czyniły go jedną z najpiękniejszych posiadłości w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Wojanów – pierwotnie renesansowy dwór wzniesiony przez ród von Zedlitz o charakterze obronnym z czterema cylindrycznymi basztami. Od początku XVIII w. dobra rycerskie w Wojanowie często zmieniały właścicieli. Byli nimi patrycjusze jeleniogórscy i nowa arystokracja pruska. W 1831 r. posiadłość nabył Karl Albrech von Ike, radca sądowy Królestwa Prus. To na jego zlecenie pałac gruntownie przebudowano, a przebudowę dworu na rezydencję pałacową w stylu neogotyku angielskiego przypisuje się K. F. Schinklowi lub jego uczniom.   Ostatecznie  majątek nabył król pruski Fryderyk Wilhelm III i przekazał go swej córce Luizie , która była żoną księcia Fryderyka Niderlandzkiego – syna króla  Holandii. Dzięki staraniom pary książęcej obiekt zyskał przepiękny park krajobrazowy. Jego projektantem był znakomity architekt krajobrazu, dyrektor pruskich ogrodów królewskich Peter Joseph Lenne. Romantyczny park krajobrazowy, obiekty dawnego majątku ziemskiego (folwark, oficyny mieszkalne). Spacer

Ilość zrelizowanych obiektów jak zwykle zależy od czasu zwiedzania, od pogody, od możliwości przejazdu – tonaż naszego pojazdu a zakazy wjazdu – jesteśmy na górskich sudeckich drogach 
Ponad programem mogą się pojawić obiekty zaproponowane przez przewodników

Dwór Staniszów Dolny – Obecny Pałac na wodzie powstał w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy rodu von Reuss. W latach 90-tych kompleks po byłym PGR trafił w prywatne ręce, po wielu latach prac dwór i jego otoczenie odzyskały swój blask i dawną świetność.

Mysłakowice – pałac, od 1831r. letnia rezydencja króla Prus Fryderyka Wilhelma III, przebudowany według planów i pod nadzorem K. F. Schinkla i A. Stullera w angielskim stylu Tudorów; domy tyrolskie o charakterystycznej architekturze i zdobnictwie, etnograficzna osobliwość okolicy.

Dąbrowica – obecnie zrujnowany neogotycki  pałac z połowy XIX wieku, stoi na miejscu dworu wspominanego już w XVI wieku z siedzibą zarządu majątku, w połowie XVIIIw. przebudowany w stylistyce barokowej, dzisiejszy kształt uzyskał w 1835r., w połowie XIX wieku trafił do rodziny von Decker – właścicieli papierni w Dąbrowicy.

Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar około 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami, także  w obrębie Gór Kaczawskich na którym znajduje się niemal 30 obiektów architektury świeckiej. Jest to największe nasycenie tego typu obiektami w Europie środkowo-wschodniej. Na tak niewielkiej powierzchni znajdziemy rozmaitość rodzajów siedzib rycerskich i szlacheckich poczynając od: średniowiecznych wież mieszkalnych, zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych założeń pałacowych – parkowych, nadających unikalnego charakteru regionowi.

W epoce romantyzmu tutejsze rezydencje otaczano rozległymi parkami krajobrazowymi wykorzystując naturalne walory krajobrazu. Kompleksy parkowe ze względu na niewielkie odległości połączone były historycznymi alejami, wtapiając się we wzgórza, lasy i polany.

Właśnie tutaj swoje włości miały najznamienitsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy czy Radziwiłłowie. Krainę leżącą u stóp Śnieżki docenili także przybywający tu artyści, literaci, miłośnicy przyrody i podróżnicy z całej Europy i Ameryki, m.in. Gerhart Hauptmann,  Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe, John Quincy Adams czy Alexander von Humboldt.

11 założeń pałacowo- parkowych Doliny jest wpisanych na listę Pomnika Historii Prezydenta RP, co upoważnia do starania się o wpis na listę dziedzictwa UNESCO.

Pozostałe obiekty należące do Doliny Pałaców i Ogrodów to:

koszt 130 zł – potwierdzenie udziału i wpłata do 6 października

Anna Zwiech Zakochaj się w Polsce nr konta 451020 5226 0000 6702 0064 5721 

koszty transportu, opłaty drogowe, NNW, opieka merytoryczna wycieczki

dodatkowe koszty wstępów pałac Łomnica – 20zł ; dla chętnych likier Staniszowski w cenie 80zł – 33ml, zakupy w sklepie folwarcznym przy pałacu w Łomnicy , obiad do uzgodnienia – pstrąg karkonoski  w zestawie ok. 30 zł 

Wyjazd godzina 7.00 , powrót ok. godziny 21.00 , Aleja Juliusza Słowackiego